D.25 kruunu BioCopy

Yksi paras ominaisuus digitaalisessa jäljentämisessä on alkuperäisen tilanteen jäljentämisen helppous. Työnkulku menee hyvin usein omalla praktiikalla seuraavasti:
Potilas tulee lohkeaman kanssa vastaanotolle, todetaan kruunutukselle olevan tarvetta, HF-kuva varmistaa ettei juurihoitoon ole tarvetta.
Hammas puudutetaan ja heti puudutuksen jälkeen skannataan alkutilanne CEREC:llä, jonka jälkeen hammas hiotaan ja skannataan uudestaan.
Potilas tulee tunnin noin tunnin päästä uudelleen ja valmis työ sementoidaan.

Helppoa, ennustettavaa, nopeaa, kustannustehokasta, kaikille.

D.25 palatinaalikuspi oli lohjennut joka on premolaareille hyvin tyypillistä, kun niitä on amalgaamilla paikattu. Työ tehtiin käyttämällä BioCopy -ominaisuutta, materiaalina IPS e.max HT A3

Koko työhön kului potilasaikaa 45 minuuttia, tekniseen työhön yhteensä noin 10 minuuttia.

Okklusaalinen näkymä valmiista kruunusta
Valmis kruunu

Voit harjoitella tekemään saman työn itse, lataa harjoitustiedosto omalle CEREC-työasemallesi ja harjoittele BioCopy-ominaisuutta!

Viereisestä linkistä pääset harjoitustyöhön, joka on avoin kaikille!

https://digitaldentin.fi/courses/cerec-biokopio-kruunu/