Dd.13-12 riippusilta

Potilaalla on synnynnäisesti puuttuvat yläkakkoset ja juurten asema tekee implantoinnista mahdotonta. Hampaat on korvattu pintakiinnitteisellä sillalla useita vuosia sitten, nyt d.12 on hajonnut ja korvattu kevytsillalla. Implanttia ei voida laittaa joten vaihtoehdoksi jää pintakiinnitteinen tai kruunuhionnalla tehty rakenne. Tässä päädyttiin tekemään d.13 kruunuhionta ja riippuvana rakenteena d.12. Tällä ratkaisulla saadaan hyvä estetiikka ja kestävä rakenne.

Alkutilanne

Pintakiinnitteinen silta on näissä tapauksissa hyvä, jos purennassa on riittävästi tilaa siivekkeelle. Pääsääntöisesti kannattaa käyttää vain yhtä siivekettä, sillä sen ennuste on parempi verrattuna kahteen siivekkeeseen. Tällaisen rakenteen voit myös toteuttaa CEREC:llä ja jyrsiä itse, mutta se on teknisesti hieman haastavampaa verrattuna kruunuhiontaan.

D.13 hiottu ja d.11 siistitty
Sivusta näkymä

D.13 hiottiin kruunuhiontana ja d.11 siistittiin. Ienrajaa halutaan nostaa apikaalisesti, jotta saadaan symmetria paremmaksi. RTG-kuvasta voi hyvin arvioida kuinka paljon tässä on ientä tai ientaskumittarin voi tarvittaessa painaa myös luuhun asti. Väliosa suunniteltiin noin 1,5mm ikenen sisään ja isolla pallolla tehtiin ikeneen tilaa ennen sementointia. Voit käyttää myös sähköveistä jos sellainen sinulta löytyy.

Valmis työ sementoitu, d.12 ientä muokattu ennen sementointia
Sivulta näkymä, ennen sementtien siistimistä
Okklusaalinen näkymä

Työssä käytettiin e.max C14 blokkia ja tehtiin yhden päivän aikana. Haastavuustaso on verrattavissa etualueen kruunuihin, jossa on hieman sillan osa-alueita mukana.

Vastaukset