Lesson 2, Topic 4
In Progress

DI & CAD/CAM Connector

23.7.2025
Lesson Progress
0% Complete

DI & CAD/CAM Connector on lisäosa, joka tulee asentaa skannerin tietokoneelle. Tämä yhdistää DS Core tilin ja skannerin toisiinsa, sekä lähettää automaattisesti skannatut tiedostot DS Coreen. Asennus ja kirjautuminen tarvitsee tehdä vain kerran, jonka jälkeen ohjelma käynnistää itsensä automaattisesti samalla kuin tietokone käynnistyy ja kirjautuu oikeilla tunnuksilla.

HUOM. Ajoittain (esim Windows-päivityksen yhteydessä) kirjautuminen tippuu ja se täytyy tehdä uudestaan. Kirjaudu aina tähän pääkäyttäjän tunnuksilla, jotta järjestelmä toimii oikein! Varmista siis että vastaanotolla on jossain jemmassa pääkäyttäjän email ja salasana, mikäli pääkäyttäjä ei juuri ole näitä syöttämässä.

Ajantasaisen version ohjelmasta voit helpoiten ladata DS Coresta. Tässä on suora linkki. Vaihtoehtoisesti voit kirjautua DS Coreen omilla tunnuksilla ja seurata seuraavaa polkua:
1. Valitse vasemmalta reunasta Equipment
2. Klikkaa New Device
3. Klikkaa Intraoral Scanners kohdasta View Guide
4. Klikkaa latauslinkkiä DI & CAD/CAM Connector
5. Asenna juuri ladattu ohjelmisto
6. Windowsin oikealle alakulmaan tulee pieni kuvake, jota painamalla saat ohjelman auki
7. Kirjaudu pääkäyttäjän tunnuksilla ja olet valmis. (HUOM ei omilla kliinikon tunnuksilla)

Ohessa kuvina polku miten saat ohjelman asennettua: